Dodatni rok, koji je dat Telekomu Austrija kako bi poboljšao finansijsku ponudu za kupovinu 51 odsto akcija Telekoma Srbija ističe sutra, posle čega bi trebalo da se zna u čijem vlasništvu će biti srpski operater. Po isteku međunarodnog tendera 21. marta, jedinu ponudu je dostavio Telekom Austrija, ali je toj kompaniji Vlada Srbije dva puta produžavala rok za poboljšanje ponude, 29. marta i 13. aprila.Austrijanci su ponudili 950 miliona evra za 51 odsto kapitala srpske kompanije i 450 miliona evra za investicije u naredne četiri godine.
Dodatni rok, koji je dat Telekomu Austrija kako bi poboljšao finansijsku ponudu za kupovinu 51 odsto akcija Telekoma Srbija ističe sutra, posle čega bi trebalo da se zna u čijem vlasništvu će biti srpski operater.
Po isteku međunarodnog tendera 21. marta, jedinu ponudu je dostavio Telekom Austrija, ali je toj kompaniji Vlada Srbije dva puta produžavala rok za poboljšanje ponude, 29. marta i 13. aprila.
Austrijanci su ponudili 950 miliona evra za 51 odsto kapitala srpske kompanije i 450 miliona evra za investicije u naredne četiri godine.
Državni zvaničnici, a pre svega predsednik Srbije Boris Tadić i premijer Mirko Cvetković su isticali da se neće odstupiti od minimalne cene od 1,4 milijarde evra koliko je traženo na tenderu.
Uoči odluke vlade da austrijskoj kompaniji produži rok za ponudu do 3. maja, premijer Cvetković je rekao da će, u slučaju da poboljšana ponuda ne bude dovoljna, biti otvoreni formalni pregovori kako bi se videlo hoće li se postići utvrđena minimalna cena.
Ukoliko bi Telekom Austrija preuzela većinski deo srpskog operatera, imala bi udeo od 59,9 odsto prihoda na domaćem tržišu mobilne telefonije i 71,3 odsto pretplatnika.
Zbog toga je Komisija za zaštitu konkurencije pokrenula postupak ''po službenoj dužnosti'' za ocenu koncentracije vlasništva, ali ona još uvek nije doneta.
Vlada je tender za Telekom Srbija raspisala 20. oktobra 2010, a rok za dostavljanje obavezujuće ponude je istekao 21. marta ove godine.
Iako je u tom roku dokumentaciju otkupilo sedam stranih kompanija, jedinu ponudu je dostavio Telekom Austrija.
U međuvremenu, protiv prodaje ove kompanije oglasile su se neke opozicione stranke, pojedini stručnjaci i ekonomisti, a reprezentativni sindikati su 19. februara organizovali protest na kome su iznosili argumente za prekid tog procesa.
Kako je u nedelju uveče izjavila državni sekretar za Digitalnu agendu Jasna Matić, posle prodaje Telekoma Srbije pretplata za fiksni telefon će verovatno poskupeti, ali će ona tada podrazumevati paket usluga interneta, fiksne i mobilne telefonije, kao i kablovske televizije.
Gostujući u emisiji "Utisak nedelje" Olje Bećković na B92, državna sekretarka Matić je objasnila da će građani moći da biraju paket telekomunikacionih usluga u skladu sa svojim potrebama.
Komentarišući nezvanične tvrdnje da će Telekom Austrija kupiti 30 odsto akcija domaćeg operatera po ceni od 840 miliona evra, Matić je rekla da ne učestvuje u procesu prodaje i da ne može to da zna, ali da joj deluje relativno verovatno.
''Za 51 odsto smo tražili 1,4 milijardu evra, a za 30 odsto kompanije 840 miliona bi bila otprilike odgovarajuća proporcija'', kazala je Matić.
Matić je dodala da je ovo dobar trenutak za prodaju srpske kompanije, kao i da bi prodajom avansno bio uzet profit za narednih 10 do 15 godina.